“HOREX Caucasus” - qonaqpərvərlik sahəsində Cənubi Qafqaz və Xəzəryanı regionun yeganə ixtisaslaşmış tədbiridir
6 mart 2018 0000
5-7 aprel tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində 12-ci Qafqaz Beynəlxalq Mehmanxana, Restoran və Super-marketlər üçün Avadanlıq və Ləvazimatlar “HOREX Caucasus 2018” sərgisi keçiriləcək. Qonaqpərvərlik sahəsində Cənubi Qafqaz və Xəzəryanı regionun yeganə ixtisaslaşmış tədbiri olan “HOREX Caucasus” sərgisi məhsul və xidmətlərin təqdim olunması, aparıcı sənaye şirkətləri, eləcə də  alıcı və tərəfdaşlarla səmərəli fikir və təcrübə mübadiləsi, o cümlədən bazarın rəqabət qabiliyyətinin təhlili və möhkəm işgüzar əlaqələrin qurulması üçün əla imkan yaradır. Sərgini hər il bir çox bu sahənin peşəkarları, istehsalçı şirkətlər, eləcə də tədarükçülər ziyarət edir.
Bu il sərgidə qəhvə,     qəhvə maşınları, trüfel (göbələk növü) və trüfel məhsulları, yuyucu vasitələr, peşəkar təmizlik avadanlıqları və paslanmayan poladdan hazırlanmış məhsulları və qab-qacaqları və otel, restoran və kafe “HoReCa” sektoru üçün havatəmizləyici filtrlər təqdim edən Azərbaycan, İtaliya, Rusiya, Türkiyə və digər ölkələrin şirkətləri iştirak edəcəklər.
Sərginin işgüzar proqramı çərçivəsində tədbir iştirakçıları ilə yerli şirkətlər arasında ikitərəfli görüşlər, “Azerbaijan Coffee Days” (“Azərbaycanda qəhvə günləri”) mövzusunda seminar və ilk dəfə olaraq, barista çempionatı keçiriləcək. Bu yarışmada qəhvə növlərini (və ya qəhvə əsaslı içkiləri) düzgün yanaşma əsasında hazırlamağı bacaran peşəkarlar (“Latte Art” üsullarından istifadə etməklə) öz məharətlərini nümayiş etdirəcəklər.
Sərgi Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi tərəfindən dəstəklənir. Sərgi həmçinin Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) tərəfindən dəstəklənir. Sərginin təşkilatçıları qısmində isə “Iteca Caspian” və onun Böyük Britaniyalı tərəfdaşı “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər.
Beləliklə, “HOREX Caucasus” sərgisi Azərbaycanda intensiv inkişaf edən otel biznesinin tələbatlarını əks etdirməklə yanaşı, Azərbaycanın otel və restoran sənayesinin peşəkarları üçün ideal işgüzar platformaya çevriləcəkdir.

С 5 по 7 апреля в Баку Экспо Центре пройдет 12-я Кавказская Международная Выставка «Все для Отелей, Ресторанов и Супермаркетов» HOREX Caucasus 2018. Единственное специализированное событие сферы гостеприимства Южного Кавказа и Каспийского региона «HOREX Caucasus» создает прекрасные возможности для демонстрации товаров и услуг, для эффективного обмена идеями и опытом с ведущими игроками индустрии, покупателями и партнерами, для анализа конкурентоспособности рынка и налаживания прочных деловых связей. Ежегодно выставку посещают профессионалы данной отрасли, компании-производители, а также закупщики.
В этом году на выставке планируется участие компаний из Азербайджана, Италии, России, Турции и других стран. На выставке выступят компании, представляющие кофе, трюфели (грибы) и трюфельные продукции, посуду, продукцию из нержавеющей стали, кофе машины, вендорное оборудование, моющие средства, оборудование для профессиональной уборки, прачечное оборудование, а также воздухоочистительные фильтры для сектора HoReCa и многое другое.
В рамках деловой программы выставки состоятся двухсторонние встречи между участниками и местными компаниями, семинар на тему «Azerbaijan Coffee Days», а также впервые будет проведен чемпионат бариста, где каждый специалист по приготовлению кофе, умеющий правильно его (или напитки на его основе) приготовить (с использованием искусства латте-арт).
Поддержку выставке оказывает Министерство Культуры и Туризма Азербайджанской Республики. Выставка также поддерживается Фондом Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане и Национальной Конфедерацией Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики. Организаторами выставки являются компании Iteca Caspian и ITE Group.
Таким образом, HOREX Caucasus, отражая потребности интенсивно развивающегося отельного бизнеса в Азербайджане, станет идеальной рабочей площадкой для профессионалов отельной и ресторанной индустрии в Азербайджане.